Choď na obsah Choď na menu
 


Futbal

Futbal (z anglického football, foot = noha, ball = lopta) je kolektívna loptová hra, ktorá je najpopulárnejším športom na svete.

Podľa prieskumu, usporiadaného v roku 2001 medzinárodnou futbalovou federáciou FIFA, hrá pravidelne futbal najmenej 240 miliónov ľudí vo viac ako 200 krajinách sveta. Dôvodom jeho popularity sú jednoduché pravidlá a minimálna náročnosť na vybavenie.

Okrem futbalu na zelených trávnikoch existujú aj ďalšie populárne mutácie tejto hry:futbal,fucal,minifutbal.

 

 

Hracia plocha

Futbal sa hrá na hracej ploche v tvare obdĺžnika. Dĺžka musí byť v rozmedzí 80-120 m, šírka 45-90 m (pre medzinárodné stretnutie 100-110 x 64-75 m). Hracia plocha je vyznačená (zvyčajne bielymi) čiarami (max. šírka čiary - 12 cm). Hraničné čiary vymedzujú dlhšie okraje hracej plochy, kratšie sa nazývajú bránkové čiary. Hracia plocha je rozdelená na dve polovice stredovou čiarou. V jej strede je stredová značka, okolo ktorej je vyznačený stredový kruh. Ďalej sú na každej polovici hracej plochy pri príslušnej bránke vyznačené pokutové územia a menšie bránkové územie. Vo vnútri každého pokutového územia je vyznačená pokutová značka. Ďalej je v pokutovom území vyznačená časť kruhového oblúka so stredom v pokutovej značke a polomerom 9,15 m (10 yardov).

V každom rohu hracej plochy je na ohybnej tyči vysokej najmenej 1,5 m umiestnená zástavka. Rovnaké zástavky sa zvyčajne umiestňujú aj uprostred oboch hraničných čiar. Okolo každej rohovej zástavky na hracej ploche je vyznačený štvrťkruh. Na bránkových čiarach sa zvyčajne tiež krátkymi značkami vyznačí vzdialenosť 9,15 m od rohovej zástavky.

Uprostred obidvoch bránkových čiar sú bránky, tvorené dvoma zvislými bránkovými tyčami, ktoré sú spojené horizontálnym brvnom. Všetky tyče musia byť biele a majú šírku 12 cm, ktorá musí byť rovnaká ako šírka bránkovej čiary. Vnútorné rozmery bránky sú 7,32 x 2,44 m. Na bránke je sieť, upevnená k tyčiam a k zemi tak, aby lopta nemohla prejsť skrz ňu. Sieť je vypnutá dozadu tak, aby brankára neobmedzovala v pohybe.

[upraviť] Futbalová lopta

Hrá sa guľatou loptou s obvodom medzi 68-70 cm a s hmotnosťou 410 - 450 g. Pri zápasoch na profesionálnej úrovni sa pripraví viacej lôpt, čím sa zmenšuje zdržovanie hry, spôsobené napríklad hľadaním stratenej lopty.

[upraviť] Počet hráčov

Hrajú dve družstvá, v každom je maximálne 11 hráčov, z ktorých je jeden brankár. Ak počas hry klesne počet hráčov kvôli zraneniam alebo vylúčeniam pod 7 hráčov, je predčasne ukončená. Na striedanie má tréner k dispozícii ďalších hráčov. V priebehu hry môže vystriedať najviac 3 hráčov. V prípravných zápasoch sa môžu družstvá dohodnúť aj na striedaní viacerých hráčov (aby si tréneri mohli otestovať viacerých hráčov, prípadne viac štýlov hry). Počet náhradných hráčov, ktorých má tréner k dispozícii na lavičke, je často limitovaný – 3 až 5 hráčov.

[upraviť] Výstroj hráčov

Hráči sú povinní mať nasledujúcu výstroj:

Brankári majú farbu dresu inú ako ostatní hráči, rozhodca a jeho asistenti. Hráč nesmie mať šiltovku

 Rozhodca

Každú hru riadi rozhodca, ktorý má na ihrisku neobmedzenú právomoc k uplatňovaniu pravidiel. Je vybavený píšťalkou, ktorou môže prerušiť hru v prípade porušenia pravidiel či iných okolností narušujúcich hru.

 Asistent rozhodcu

Na každom stretnutí sa zúčastňujú dvaja asistenti rozhodcu, ktorí sa pohybujú po okrajových čiarach. Ich úlohou je signalizovať rozhodcovi:

  • keď lopta opustí ihrisko
  • ktoré družstvo má kop z rohu, priamy kop alebo vhadzovanie
  • keď je nejaké družstvo pripravené striedať
  • nešportové chovanie a ďalšie udalosti, ku ktorým došlo mimo zorného poľa rozhodcu
  • v prípade, že má o nejakom priestupku lepší prehľad ako rozhodca
  • pri pokutovom kope priestupky brankára

Typy hráčov

Hráčov možno rozdeliť do štyroch kategórií:

  • Brankár - je to hráč postavený v bráne, ktorý má vo vlastnom pokutovom území špecifické postavenie, pretože jediný tu môže chytať loptu do rúk. Jeho hlavnou úlohou je zabrániť gólu, teda aby sa lopta nedostala do brány.
  • Obrancovia
  • Stredopoliari
  • Útočníci

 Postavenie mimo hry

V roku 2005 prišlo do platnosti nové pravidlo o postavení mimo hry. Ak hráč preberajúci loptu nie je v postavení mimo hry, ale jeho spoluhráči sú, tento hráč môže v hre pokračovať.

 Súťaže

Medzinárodné súťaže reprezentácií:

Medzinárodné súťaže klubov:

Domáce súťaže klubov:

 
 

 

Posledné fotografieArchív

Kalendár
<< november / 2020 >>


Štatistiky

Online: 1
Celkom: 39198
Mesiac: 1224
Deň: 37